Galerija Nove univerze – Fakulteta za slovenske in mednarodne študije
- Domov
- >
- Dejavnosti
- >
- Galerija Nove univerze - Fakulteta za slovenske in mednarodne študije
O galeriji Nove univerze - Fakultete za slovenske in mednarodne študije
Galerija se nahaja v nekoč Miklavčevi ali Drofenikovi hiši, ki je v arhitekturno zgodovino vpisana kot prva stavba v Ljubljani s skeletno železobetonsko konstrukcijo in montažnim jeklenim pročeljem. Pri prenovi prostorske zasnove in zunanjega dela hiše le-ta ni izgubila takratnih secesijskih elementov, ampak ji črna površina pročelja daje še bogatejši eleganten videz in poudari secesijske elemente tako, da prevzame marsikatere mimoidoče poglede. V tej edinstveni prelepi stavbi umeščeni med preostale stavbe na Mestnem trgu centra Ljubljane domuje Nova univerza – Fakulteta za slovenske in mednarodne študije. Pritlični del stavbe z velikimi s steklenimi površinami omogoča pogled v notranjost avle, katero je univerza namenila razstavnemu galerijskemu prostoru in promociji akademskega raziskovanja, študentskega delovanja ter aktivnostim mednarodnega povezovanja. Pogled skozi transparentne steklene stene na premišljeno razsvetljena likovna dela je postal obenem umetnostni interjer in hkrati likovni eksterier na Mestnem trgu. Dela dnevno spremljajo študenti in profesorji Nove univerze, mimoidoči sprehajalci, pa tudi turisti, ki si lahko ogledujejo razstavljene umetnine ne glede na delovni čas galerije. Ker so umetnostna dela v omenjeni galeriji izpostavljena ožji in širši javnosti, je umetnik obenem razstavljavec in promotor Nove univerze, z družbenokritičnimi vsebinami pa tudi posrednik umetnosti kot promotor mesta Ljubljane. Nova univerza je zato za vodenje galerijskega programa postavila visoka strokovna pravila.
Razstavni program galerije nastaja z namenom prestavljanja in dostopnosti aktualne sodobne domače in tuje likovne umetnosti. Umetnik naj bi bil dober ambasador sočasnega življenja in vsakodnevnih težav, s katerimi se kot družba srečujemo. Zato je moto oziroma vsebinska namera projekta, povezovanje različnih ustvarjalcev za izmenjavo mnenj, misli, novih ustvarjalnih tehnik in tehnologij v različnih likovnih medijih, s katerimi se obravnava sodobna družbeno-kulturna problematika.
Razstavljena likovna dela bodo predstavljala sodobne življenjske cikle, ki koncentrično zaokrožajo umetniške ustvarjalne misli: likovno snovanje, grafično udejstvovanje in prenos družbeno-kulturnega procesa v likovno formo kot pričevalca življenja.
Obravnavana tema je v sodobnem konceptualnem smislu prežeta z oziranjem človeka nazaj k iskanju lastnih naravnih izhodišč. A ciklična obnova sloni sicer še na antični simbolni tradiciji. Vsebino razstavljenih del lahko namreč vežemo na starodavno motiviko, značilno za globoko kontemplativno dojemanje naravnega bivanja – ouroboros. Ouroboros simbolizira čas in večnost, kamorkoli greš se vrneš na začetek, začetek je konec in konec je začetek vsega, saj je ponavljajoče se sončno leto ogrodje božanske sile zemlje. Simbol je vstopil v zahodno tradicijo preko starodavne Egipčanske ikonografije in grške magične tradicije. Prikazuje kačo ali zmaja (simbol mesta Ljubljane »Zmaj«). Kača ki grize svoj rep tvori obliko kroga, in s tem objema cel svet in vse na njem, kjer se življenje ciklično ponavlja.
Izbor razstavljavcev v skupno zgodbo povezuje akademske slikarje in doktorje likovne umetnosti, ki oblikujejo slovenski in širši likovni prostor že več let. Vsi razstavljavci so že sodelovali na mnogih skupinskih razstavah ter imeli že vrsto samostojnih likovnih razstav v Sloveniji in tujini.
dr. art. Jožica Medle, predstojnica Galerije Nove univerze, Fakulteta za slovenske in mednarodne študije