- Domov
- >
- Dejavnosti
- >
- Karierni center Nove univerze
- >
- Pretekli razpis "Krepitev vloge kariernih centrov v celostni obravnavi študentov"
Pretekli razpis “Krepitev vloge kariernih centrov v celostni obravnavi študentov”
Nova univerza je bila uspešna na javnem razpisu “Krepitev vloge kariernih centrov v celostni obravnavi študentov”.
Predmet javnega razpisa je sofinanciranje nadaljnjega delovanja in nadgradnje kariernih centrov visokošolskih zavodov s spodbujanjem prilagojenih oblik pomoči posebnim skupinam študentov.
Med posebne skupine študentov uvrščamo študente s posebnim statusom, študente s posebnimi potrebami, študente v stiski, ki lahko negativno vpliva na duševno zdravje, študente, ki so podvrženi nasilju, ki pomeni poseg v telesno in psihično integriteto osebe (nasilje v družini, spolno nasilje, spolno nadlegovanje, ustrahovanje ali trpinčenje, ipd.), študente s skrbstvenimi obveznostmi, študente z drugimi osebnimi okoliščinami in druge netradicionalne skupine študentov. Tradicionalni študenti so študenti, ki neposredno po zaključeni srednji šoli vstopijo na visokošolski študij, medtem ko so netradicionalni študenti tisti študenti, ki so že vstopili na trg dela, pogosto pa imajo družino, kar predstavlja zanje dodatno usklajevanje študentskega in zasebnega življenja (zaradi družine ali skrbi za starše ipd).
Javni razpis obsega tri aktivnosti:
Usposabljanja in izobraževanja za karierne svetovalce
- Vzpostavitev mreže posameznikov, ki imajo izkušnje in znanja za delo s študenti posebnih skupin, z namenom izmenjave izkušenj in posredovanja znanj zaposlenim na visokošolskem zavodu.
- Organizacija dogodkov, namenjenih sprejemanju in razumevanju drugačnosti.
Vzpostavitev sistema za prepoznavanje posebnih skupin študentov in njihovih potreb po podpori
Aktivnost se osredotoča na zmožnost identifikacije posebnih skupin študentov, ki bi potrebovali posebno oziroma dodatno pomoč in posebno obravnavo z namenom nudenja podpore med študijem. Upravičenec mora vzpostaviti delovno skupino, ki bo delovala strokovno in z določanjem in usmerjanjem aktivnosti pripomogla k vzpostavitvi sistema za prepoznavanje posebnih skupin študentov. Ob zaključku projektov se pričakuje vzpostavljen sistem, upravičenec pa mora pripraviti dokument z opisanim vzpostavljenim sistemom in priporočili oziroma opredelitvijo spodbud za njihovo vključevanje.
Podpora posebnim skupinam študentov
Poleg osnovnega poslanstva kariernih centrov, to je nudenje kariernega svetovanja vsem študentom na dodiplomski in podiplomski stopnji, se bo v okviru aktivnosti izvajalo tudi:
- ozaveščanje vseh študentov o pomembnosti enakopravne obravnave vseh študentov ne glede na spol, raso ali narodnost, vero ali prepričanje, invalidnost, starost, spolno usmerjenost ali socio-ekonomski položaj ter ozaveščanje študentov o vsakršnem nasilju, ki pomeni poseg v telesno in psihično integriteto osebe (nasilje v družini, spolno nasilje, spolno nadlegovanje, ustrahovanje ali trpinčenje, ipd.).
- podporo v obliki svetovanja, usposabljanja ali v drugi primerni obliki posebnim skupinam študentov, ki stopijo v kontakt s kariernim centrom, ker potrebujejo pomoč pri študiju ali se soočajo s stisko, ki lahko negativno vpliva na duševno zdravje, tako na individualni ravni kot posredno preko javno dostopnih informacij (na daljavo, na spletnih straneh, družbenih omrežjih ipd.).
- v svetovanje študentom se vključi tudi svetovanje o karierni poti posebnim skupinam študentov, s poudarkom na ustreznosti izbrane/želene študijske poti glede na individualne potrebe/zmožnosti študenta.
- predvideno je sodelovanje s srednjimi šolami in sicer s svetovalnimi delavci, z namenom seznanitve o posebnih potrebah, ki jih imajo dijaki pri izobraževanju, ko vstopajo v visokošolski prostor.
- aktivnost vključuje sodelovanje z institucijami, ki pokrivajo področje dela z mladimi s posebnimi potrebami, oziroma, ki lahko kakorkoli pripomorejo k bolj uspešnemu delu visokošolskih zavodov s posebnimi skupinami študentov.
Dijaki, študenti in diplomanti so vabljeni k vključevanju v vse aktivnosti v okviru projekta, ki so brezplačne. Vabljeni, da se za možnosti svetovanj obrnete na sodelavce Kariernega centra NU in njenih članic preko e-maila: kariernicenter@nova-uni.si in se dogovorite za termin svetovanja. Vse aktivnosti v okviru projekta Krepitev vloge KC v celostni obravnavi študentov so zastavljene tako, da bo omogočeno njihovo kontinuirano in trajno izvajanje tudi po zaključku projekta.
Javni razpis za izbor operacij delno financira Evropska unija, in sicer iz evropskega socialnega sklada. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020, prednostne osi: 10. Znanje, spretnosti in vseživljenjsko učenje za boljšo zaposljivost; prednostne naložbe: 10.1 Izboljšanje enakega dostopa do vseživljenjskega učenja za vse starostne skupine pri formalnih, neformalnih in priložnostnih oblikah učenja, posodobitev znanja, spretnosti in kompetenc delovne sile ter spodbujanje prožnih oblik učenja, tudi s poklicnim svetovanjem in potrjevanjem pridobljenih kompetenc, specifičnega cilja: 10.1.3 Spodbujanje prožnih oblik učenja ter podpora kakovostni karierni orientaciji za šolajočo se mladino na vseh ravneh izobraževalnega sistema.
Dogodki Kariernega centra Nove univerze
[NAPOVEDNIK] Study in Slovenia – Jesenski informativni dnevi
Vabljeni, da se nam pridružite na jesenskih informativnih dnevih iniciative STUDY in SLOVENIA, ki bodo potekali novembra 2024. Spletni info dnevi vam bodo omogočili pridobiti koristne informacije iz prve roke o študiju in življenju v Sloveniji. 20. november 2024, ob 14.00 v srbščini/hrvaščini/bosanščini21. november 2024 ob 14.00 v angleščini22. november 2024 ob 14.00 v slovenščini za […]
[NAPOVEDNIK] Nova univerza soorganizatorka 2. konference Umetna inteligenca in pravo
S ponosom sporočamo, da je Nova univerza soorganizatorka prihajajoče 2. konference Umetna inteligenca in pravo, ki bo potekala v ponedeljek, 11. novembra, in torek, 12. novembra v Portorožu. Konferenca se osredotoča na raziskovanje pravnih, družbenih in gospodarskih izzivov, ki jih prinaša razvoj umetne inteligence. Programsko vodenje je prevzel prorektor Nove univerze, prof. dr. Matej Avbelj, […]
[DELAVNICA] oblikovanja doktorskih disertacij – sreda, 6. 11. 2024
Vabljeni na naslednjo delavnico za oblikovanje doktorskih disertacij v sredo, 6. 11. 2024, ob 15.00. Delavnica bo potekala po aplikaciji Zoom. Prijave so mogoče do dneva pred delavnico (5. 11.) do 15.00 na e-naslov knjiznica@nova-uni.si. Delavnica ima poudarek na tehničnem vidiku zaključnih del. Skupaj pregledamo Tehnična navodila in pravila oblikovanja oz. navajanja literature. Izpostavimo nekaj najpogostejših […]