[ConSIMium 2025]: Simulacija delovanja Evropskega sveta in Sveta Evropske unije
![[ConSIMium 2025]: Simulacija delovanja Evropskega sveta in Sveta Evropske unije](https://www.nova-uni.si/wp-content/uploads/2022/05/nu-nadomestna.png)
Med 20. in 21. februarjem 2024 je v Bruslju potekala tretja izvedba evropske simulacije ConSIMium, ki študentom iz vseh 27 držav članic Evropske unije ponuja edinstveno priložnost, da se preizkusijo v vlogah odločevalcev na ravni EU. V sklopu simulacije so sodelujoči razpravljali o aktualnih zakonodajnih predlogih in se pogajali v okviru delovanja Evropskega sveta ter Sveta EU.

Letošnja simulacija je bila posvečena dvema ključnima zakonodajnima predlogoma Evropske komisije: uredbi o podpori evropski obrambni industriji prek skupnih javnih naročil (EDIRPA) ter aktu o kritičnih surovinah (CRMA). Oba dokumenta imata pomembno vlogo pri krepitvi strateške odpornosti in avtonomije Evropske unije na področju varnosti in dobavnih verig.

V simulaciji je sodelovalo šest slovenskih študentov z univerz, članic Rektorske konference Republike Slovenije (RKRS). Med njimi tudi študent Nove univerze Simon Ašič, ki je v tokratni simulaciji prevzel vlogo obrambnega ministra. Delegacijo je spremljal nacionalni koordinator, ki je študente vodil skozi priprave in jim nudil strokovno podporo med potekom dogodka.

Sodelovanje na ConSIMiumu predstavlja izjemno izkušnjo za mlade, ki jih zanima evropska politika, diplomacija in mednarodni odnosi. Projekt študentom omogoča poglobljeno razumevanje evropskega odločanja, spodbuja razvijanje pogajalskih spretnosti in krepi zavedanje o pomenu sodelovanja med državami članicami v iskanju skupnih rešitev.